ෆෙඩරල් ව්‍යවස්ථාව ගැන බය වෙන්න එපා…උතුරු නැගෙනහිර ඒකාබද්ධ කිරිමට මෙහෙයුමක්!

ෆෙඩරල් ව්‍යවස්ථාව සම්මත කර ගැනිම සම්බන්ධයෙන් කිසිදු බියක් තබා ගත යුතු නැති බව ශ්‍රී ලංකාවේ අමෙරිකානු තානාපති අතුල් කේෂාබ් ද්‍රවිධ ජාතික සන්ධාන නායක,විපක්ෂ නායක ආර්.සම්බන්ධන් සහ එම්.සුමන්තිරන් මන්ත්‍රීවරයා ඇතුලු තවත් නියෝජිතයන් කිහිප දෙනෙකු හමුවේ පවසා තිබේ.

ආණ්ඩුවේ පවතින අර්බුදකාරි තත්ත්වය හමුවේ ද්‍රවිධ දේශපාලන පක්ෂ සියල්ලම එකට හමුවි පසුගියදා කල සාකච්ඡාවට අනුව මේම හමුව සිදුවි ඇති අතර එම සාකච්ඡාවලදි ප්‍රධාන වශයෙන් ගෙන ඇති තින්දුව වන්නේ ඉතාමත් ඉක්මනින්ම ෆෙඩරල් ව්‍යවස්ථාව සම්මත කර ගැනිම සහ ඊට පෙර උතුරු නැගෙනහිර ඒකාබද්ධ කිරීමට රජය දුන් පොරොන්දුව රජය ලවා  ඉටු කරවා ගැනිමය.

පසුගිය සිකුරාදා තමිල් අරසු කච්චි, ඊළම් ජනතා විප්ලවවාදී විමුක්ති පෙරමුණ (ඊපීආර්එල්එෆ්), දෙමළ ඊළම් විමුක්ති සංවිධානය (ටෙලෝ) සහ දෙමළ ඊළම් ජනතා විමුක්ති සංවිධානය (ප්ලොට්) යන දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ හවුල්කාර පක්ෂ නායකයන් එකට එකතු වි සාකච්ඡා කල අතර එහිදි ඉහත එකගතාවන් ඇතිකරගෙන තිබේ.

උතුරු නැගෙනහිර ඒකාබද්ධ කිරීමෙන් තොරව කිසිදු විසඳුමක්‌ පිළිගන්නේ නැතැයි ද්‍රවිඩ සන්ධාන නායක ආර්. සම්පන්ධන් ද්‍රවිඩ සන්ධානයට සම්බන්ධ පක්‍ෂ හතරේ නායකයන් හමුවේ අවධාරණය කර තිබේ.ඒකීය රාජ්‍ය ක්‍රමය යටතේ විසඳුමක්‌ බාර ගැනීමට ද්‍රවිඩ සන්ධානය සූදානම් නැති බවත් එය ජාත්‍යන්තරය හමුවේ අවධාරණයි කර තිබේන බවද ඔහු සදහන් කර තිබේ.

සාකච්ඡාවෙන් පසුව මාධ්‍ය අමතමින් හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුරේෂ් ප්‍රේමචන්ද්‍රන් අමතුම කතාවක් කියා සිටි අතර ඔහු සදහන් කර ඇත්තේ “අපි වෙනම රාජ්‍යය අතහැරියා, ඔබ ඒකීය රාජ්‍යය අත හරින්න” ඒ හරහා ඔහු රටේ බහුතර ජනතාව අතර වෙනස් ආකාරයේ ප්‍රතිරූපයක් මැවිමට උත්සහ කර තිබේ.ඊට අමතරව “අපි අනාගමික ශ්‍රී ලංකා රාජ්‍යයක් වෙනුවෙන් පෙනී ඉන්නවා. ආණ්ඩුව ඒකට සුදානම් නැතිනම් අඩුම වශයෙන් උතුරු නැගෙනහිර හෝ අනාගමික ප්‍රදේශයක් බවට පත් කළ යුතු,” යයි  හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුරේෂ් ප්‍රේමචන්ද්‍රන් පවසා තිබේ.

2016 මැයි මාසයේ දෙදින ඉන්දීය නිල සංචාරයකට එක්වු ශ්‍රී ලංකා ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට  උතුරු නැගෙනහිර ඒකාබද්ධ කර එක්‌ රාජ්‍යයක්‌ ස්‌ථාපිත කළ යුතු බවත් ඒ සදහ උතුරේ ජනතාවගේ කැමත්ත සලකා බැලිමට කටයුතු කිරිම ප්‍රමාණවත් බව ඉන්දිය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මොදී මහතා  උපදේස් ලබාදුන් බව ඉන්දීය අප වාර්තාකාරිනී අසෝ ඛාන් අනාවරණය කළා.

උතුරු නැගෙනහිර ඒකාබද්ධ කරන්න මෝදිගෙන් මෛත්‍රීට නියෝගයක්!

 

දෙස් විදෙස් දේශහිතෛශී ශ්‍රී ලාංකිකයනි අපමණ බාධක මැද පවතවාගෙන යන www.lankanewsweb.today වෙබ් අඩවියට ඔබගේ සහයෝගය අවැසිම මොහොතයි මේ.